MUDr. Ján Švihra ml., Ph.D., urológ, endourológ

Dobrý deň, vítam vás na stránkach urolit.sk. Poskytujeme tu konzultácie pre pacientov aj firmy. Neváhajte ma kontaktovať na jsvihra@gmail.com pre viac informácii. Na úvod by som sa vám rád predstavil.

Narodil som sa v Martine, časť detstva som strávil v Šenkviciach pri Bratislave a v Nitre. Medicínu som vyštudoval na Univerzite Palackého v Olomouci v Česku.

Po skončení školy som pracoval v Univerzitnej nemocnici Olomouc v Českej republike, ale ťahalo ma to späť na Slovensko. Tu od roku 2016 pôsobím na Urologickej klinike v Univerzitnej nemocnici Martin, od roku 2020 ako atestovaný urológ. V Českej republike som v roku 2021 úspešne ukončil doktorandské štúdium Ph.D. s témou: Kvalita života urologických pacientov.

Spolu s kolegami urológmi naprieč Slovenskom a vďaka zanieteniu spoločnosti InterMedical sme vytvorili projekt bezkamenov.sk. Ide o webstránky, kde pacienti nájdu komplexný prehľad liečby močových kameňov. Pacienti dokonca môžu priamo kontaktovať urológa, ktorý sa problému venuje v ich meste! Som veľmi poctený, že som dostal úlohu odborného garanta tohto projektu. O našom projekte napísal Denník N.

Venujem sa aj výskumu rakoviny prostaty. Absolvoval som výskumnú stáž v Dánsku a medzinárodný americko-dánsko-slovenský tím pokračuje v práci na Slovensku. Dostali sme grant od Ministerstva zdravotníctva. Veríme, že sa nám podarí patentovať inovatívnu metódu liečby rakoviny. Okrem toho v Univerzitnej nemocnici Martin od roku 2019 vykonávam modernú diagnostickú metódu – fúznu biopsiu prostaty – ktorá zlepšuje diagnostiku rakoviny prostaty. Náš tím je momentálne jediný na Slovensku, ktorý vykonáva špeciálnu perineálnu biopsiu prostaty s pamäťovou stopou.

Urológia je odbor operačný aj ambulantný. V ambulantnej časti sa venujem najmä urologickým zápalom, úniku moču a prostate. Zároveň sa naplno venujem operačnej liečbe v nemocnici, najmä operatíve močových kameňov. Aj keď to bude znieť ako klišé, aj po niekoľkých stovkách (v súčasnosti už aj tisíckach) odoperovaných výkonov viem, že vždy je priestor na zlepšenie a pokoru. V medicíne sa vždy nájde niečo, čo prekvapí hoc aj staršieho a skúsenejšieho operatéra než som ja. Aktívne spolupracujem s časopisom Zdravie, kam prispievam radami pacientom v urologickej poradni. Článok o mne z roku 2018 si môžete prečítať tu. Osvetu v urologickej problematike robím aj v spolupráci s tímom Bezreceptu.sk, viderozhovor so mnou nájdete tu.

Srdečne vás vítam na stránkach Urolit.sk, ktoré prevádzkuje naša firma Malé príbehy s.r.o. Nájdete tu viaceré rady nielen o urologickom zdraví, životospráve a prevencii. Ak budete mať záujem o konzultáciu, radi Vám pomôžeme. Podľa závažnosti ťažkostí Vás prípadne rád osobne ošetrím v urologickej ambulancii v Martine alebo podľa dohody. Ak ste firma a máte záujem o ultrazvukové vyšetrenie prípadne konzultácie ohľadom životného štýlu a urologického zdravia, neváhajte ma kontaktovať na jsvihra@gmail.com.

Zahraničné stáže, účasť na kongresoch, projekty:

 • Máj 2017: Začiatok spolupráce na projekte kvality života pacientov s močovými kameňmi s University of Wisconsin, USA
 • September 2018: Aktívna účasť na World Congress of Endourology v Paríži s prácou o kvalite života pacientov
 • December 2018: Školiaci tréning v endourológii a operatíve močových kameňov, České Budějovice, Česko
 • Február 2019: Spustenie projektu bezkamenov.sk
 • Marec 2019: Školiaci tréning urologickej operatívy v Plzni, Česko
 • jar 2019: Výskumná stáž, University of Southern Denmark, Odense, Dánsko – výskum inovatívnej liečby rakoviny prostaty
 • Jún 2019: Vyzvaná prednáška na národnom kongrese Slovenskej urologickej spoločnosti
 • September 2019: Školiaci tréning v novej metóde fúznej biopsie prostaty, University hospital Oslo, Nórsko
 • Október 2019: Školiaci tréning v endourológii a operatíve močových kameňov, Sindelfingen, Stuttgart, Nemecko
 • Rok 2019 – súčasnosť: Aktívna práca na projekte výskumu liečby rakoviny prostaty, podporené grantom Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky
 • November 2020 – Publikácia výsledkov nášho americko-slovenského výskumu o kvalite života pacientov s močovými kameňmi v prestížnom vedeckom časopise Urolithiasis
 • Jún 2021: Účasť na online workshope Young Urologist Academy: Rakovina prostaty, Urologická klinika, Barcelona, Španielsko
 • Jún 2021: Úspešné absolvovanie doktorandského štúdia na Univerzite Palackého v Olomouci, udelený titul Ph.D., téma dizertačnej práce – Kvalita života urologických pacientov

Množstvo ďalších odborných publikácií, článkov, prednášok a aktívnych účastí na slovenských i európskych kongresoch, väčších aj lokálnych.

V blízkej dobe budú do projektu UROLIT zahrnutí aj ďalší renomovaní odborníci z lekárskeho prostredia.