Močové kamene

Močové kamene

Ochorenie močovými kameňmi – urolitiázou – je prekvapivo veľmi časté. Odhadovaný výskyt kameňov je u každého desiateho dospelého!

Pri močových kameňoch sa dá pokojne hovoriť aj o civilizačnom ochorení. Na prvý pohľad sa to síce nezdá, ale tvorba močových kameňov veľmi úzko súvisí s tým, čo zjeme. Zložky potravy sa totiž z čreva dostávajú do krvi. A krv filtrujú práve obličky. Typická strava vyspelého sveta obsahuje veľmi veľa kameňotvorných látok.

Keď je močový kameň uložený v obličke, nemusí sa vôbec prejavovať. Jednoducho len pláva v niektorom z kalichov obličky a nerobí žiadne ťažkosti. Ak kamienok vycestuje z obličky do močovodu, potom sa situácia dramaticky zmení. Môže sa to stať úplnou náhodou. Bolesti bývajú spravidla veľmi silné! V moči môžete vidieť krv, môže vás napínať na zvracanie. Kameň sa navyše správa ako zátka. Blokuje obličku, ktorá postupne prestáva fungovať.

Najhoršie, čo sa môže stať, je ale rozvoj zápalu. Ak sa do zablokovanej obličky dostanú baktérie, bežné antibiotiká problém nevyriešia. Pretlak hnisu môže spôsobiť celotelové problémy so zlyhaním orgánov!

Jedálniček vhodný pre pacientov s močovými kameňmi nájdete na tejto stránke. Prehľadnú brožúru o rôznych typoch močových kameňov a návod, ako im predchádzať, kúpite v eshope. Ak sa bojíte, že Vám tieto ťažkosti hrozia alebo sa chcete o nich dozvedieť viac, neváhajte ma kontaktovať! Rád Vám pomôžem.

MUDr. Ján Švihra ml.

„Na tejto platforme poskytujeme poradenstvo v oblasti zdravej výživy a zdravého životného štýlu. V prípade záujmu o lekárske vyšetrenie sa môžete objednať na vyšetrenie mnou v našej partnerskej urologickej ambulancii.“