Problémy s prostatou

Problémy s prostatou

Prostata je mužská pohlavná žľaza, ktorá má dôležité funkcie pre mužské pohlavné zdravie. Prostata tesne nalieha na močový mechúr a jej stredom prechádza močová trubica. Pre prostatu je typické, že počas života muža podlieha rôznym zmenám. Práve preto by mal po 50. roku života každý muž navštíviť urológa. Čím je muž starší, tým má väčšie riziko rozvoja rakoviny prostaty alebo nezhubného zväčšenia (hyperplázie) prostaty. Veľká prostata sa potom správa ako prekážka – tlačí na steny močovej trubice a postupne ju zužuje. Tlak pôsobí aj na mechúr a niektoré jeho cievy. Výsledkom sú stavy známe z televíznych reklám – pocity neúplného vyprázdnenia po vymočení (chce sa Vám ihneď močiť znovu), slabý prúd moču alebo prerušovaný nočný spánok. Kvalita života významne klesá. To ale nie je to najhoršie!

Ak sa významné zväčšenie prostaty nelieči, tlak v močovom mechúre môže poškodiť jeho steny a vnútri sa začnú množiť baktérie. Antibiotická liečba problém neodstráni, len ho dočasne skryje. A čo viac, rast prostaty môže poškodiť aj obličky! V obličkách sa začne zhromažďovať moč, čo vedie k ich postupnému zlyhávaniu.
V tomto teste si môžete určiť približný stupeň Vášho urologického zdravia. Ak sa bojíte, že Vám spomenuté ťažkosti hrozia alebo sa dokonca obávate rakoviny prostaty, je na mieste konzultácia urológa. Neváhajte ma kontaktovať! Rád Vám pomôžem.

MUDr. Ján Švihra ml.

„Na tejto platforme poskytujeme poradenstvo v oblasti zdravej výživy a zdravého životného štýlu. V prípade záujmu o lekárske vyšetrenie sa môžete objednať na vyšetrenie mnou v našej partnerskej urologickej ambulancii.“